beva igilizce türkçe çeviriHemencevir.com İlk defa igilizceden Türkçeye metin çevirmek için keşfettiğim bir site. Eskiden çok yoğun olduğundan daha sonra tekrar deneyin diyordu ama artık öyle bir durum yok. Eğer sitede fazla yoğunluk varsa sizi sıraya alıyor ve bu sadece saniyeler sürüyor. Bire bir metin çevirmese de oldukça başarılı ve hızlı bir online metin çeviricisi. Ayrıca yakın zamanda üyelik sistemine geçmiş olsalarda. Metin çevirmek için üyeliğe gerek yok. 14755 Olan Alexa sıralamasından bu sitenin oldukça yoğun kullanıldığı fikri çıkarılabilir.

babilturk.comBabilturk.com Henüz yeni keşfettim. Diğer sitelere göre en büyük özelliği imla düzelt, arındır, satır birleştir ve çevir gibi seçeneklerinin olması. Ayrıca ingilizce gramer denetleme, ingilizce yazım denetleme, segment sıklığı ölçme, sözlük sıklığı ölçümü, sözlük anlamları ve çeviri ekranı gibi çok yararlı ve bir o kadar da eğlenceli programlar var. En süperi de hani çocukluğumuzda hatırlarsanız bir Mr Brown vardı. İşte o beyefendi buradada var :) Mr brown isterseniz sizinle Türkçe veya İngilizce konuşuyor. Bu sitede ayrıca Almanca için de aynı programlar mevcut. Gerçekten süper bir site. Alexa sıralaması 1.521.136 buradan sitenin yeni kurulduğu fakat yakın zamanda patlama yapacağı mesajını çıkarabiliriz.

cucumis.org Diğer online çeviri sitelerinden en büyük farkı ingilizce çevirileri bilgisayar değil siteye olan topluluk tarafından yapılıyor olması. Üstelik sistem bunun için sizden herhangi bir ücret ödemiyor. İşleyiş şöyle, üye olduğunuzda size bir çevii puanı veriliyor. Çeviri puanlarınız çeviri yaptırdıkça azalıyor. Eğer siz başkasına çeviri hizmeti verirseniz puanınız yükseliyor. Derseniz ki eee ben hiç yabancı dil bilmiyorum puanım bitince nasıl çeviri hizmeti alacağım? Cevap veriyorum… Hemen telaş etmeyin belirli dönemlerde puanı biten kullanıcıla, yeni çeviriler yapabilmesi için tekrar puan verilmekte. Cucumis’in bir diğer özelliği ise İngilizceden - Türçeye ve Türkçeden - İngilizceye metin çevirisi yapmakla birlikte şimdilik 76 dile çeviri imkanı var.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Payla

4 Responses to “İngilizceden Türkçeye bedava metin çevirisi”

 1. Good Afternoon My Dearest Honey Yusuf Kayan
  Honey I hope all is well with you and your Family over there?if so thanks be to Almighty God, for given us long life and protections and how is your work over there hope fine?
  honey am very happy for your mail today your mail really torch my heart Dear Love I am so glad to be loved by someone very special like you. I thought all along that nobody can ever make me happy and win my hardened heart until I met you. You’ve really charged my life and I thank God I am loved and cherished by someone like you. If I come back to this world again I would like to meet you again where we can share the wonderful love we’ve started. I love you so much, my love. You mean more than anything in this world to me. Thank God I found you at last. You are my everything.

  Honey your full contact information’s which you sent to me i receive it with my full heart,that made me to have more trust with confidence and believed that you really love me honey Honestly i am very happy after reading your mail again honey I have see your investment idea and am very much happy with you Honey honestly i promised you that you will never regret of been involved in this transaction honey After going through your email ,i wrote the application letter of claim/nomination as the bank requested so tomorrow Morning been Tuesday 14/04/2009 i will go to the bank where the Fund was deposited by my Late Father to Submit the application letter of claim/nomination and transfer in your favor to enable them know you as my nominated foreign partner.that will receive the Fund from they custody on my be half so from there we continue according to their instruction to enable you contact them for further process so that they will be able to transfer the Fund into your Country bank account in Turkey, honey i will to an scan my picture and my International Passport copy send to you for you to know the person that you are doing something with honey i will like you to send me your picture too

  i will stop here hopping to hear from you soonest take very good care of your self for me and have a Blessed day,

  Your Lovely Baby Girl Esther kiss you

 2. the worst day of cristiano’s life ten years ago cristiano was a student at brithis high school.he was a good football player.one day he got up at half past seven.he waslate for school.he had to be at school at eight o’clock for the final examinations.he didn’t brush his teeth.he didn’t have breakfast elther,he rushed out.he meet Denilson at the bus stop.’she said.denilson was a football player too.they started to run.on their way to school,he fell downn a hale and broke his arm.unfortunately they missed the examination and the following year they hot to attend the same class for the second time.cristiano is a football player in london now.he always tells his friends abaut that terrible morning.

 3. selam

 4. ANIL OĞULCAN ÇEKÜÇ
  Mayıs 11th, 2009 at 21:57

  ne olur benide alın sesim çok güzel bu yarışmayı katılmayı çok istiyorum

Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.