filesnews_main_photo1196413330

 


Genelkurmay Başkanlığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na gönderilen Kanun Tasarısı Taslağına göre, sayısı 50 bini bulan, binlerce şehit veren uzman erbaşlara emeklilik hakkı sağlanıyor, ek gösterge ile beraber derece ve kademe geliyor. Haklardan yaş sınırından dolayı ayrılanlar da yararlanıyor.
Genelkurmay Başkanlığı, 50 bin uzman erbaş için hayati önem taşıyan bir takım uygulamaları Kanun Tasarısı haline getirerek Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Korgeneral Raif Akbaş imzasıyla gönderilen tasarı ile uzman erbaşların yıllardır çektikleri sıkıntıların tamamına yakını son buluyor. Askerhaber.com sitesinin haberine göre, emeklilik hakkı verilen uzmanlara ek gösterge ile derece-kademe de geliyor.

Bundan sonraki süreç ise şöyle işleyecek: MSB’nin Başbakanlığa göndereceği dosya oradan da Bakanlar Kurulu’na, sonra da Meclis Başkanlığı’na gelecek. Başkanın Kanun ve Kararnameler Hazırlama Daire Başkanlığı’na aktaracağı dosya sonra tekrar MSB, ardından da bir daha Meclis’e gelecek. Burada tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu ile Milli Savunma Komisyonu’na havale edilecek. Son şekli verilen tasarı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Tasarının yasalaşması için toplantı yeter sayısının, yani yarıdan bir fazlasının, “Evet” demesi yetecek. Bürokrasi uzun gibi görünse de bu sürenin bazı aşamalar es geçilerek kısaltılması da mümkün. İşte yeni düzenlemeye göre uzman erbaşların yeni hakları:

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİLİK

Halen yürürlükte olan yasaya göre uzman erbaşlar en fazla 45 yaşına kadar çalışabiliyorlar, daha sonra ise TSK ile ilişkileri kesiliyordu. Uzman Erbaş Yasası’nda “Özlük hakları bakımından emekli sandığı kanunları ile ilgilendirilirler” yazmasına rağmen, o yasada açıklayıcı bir madde bulunmayışı nedeniyle uzman erbaşlar emekli olamıyorlardı. Tasarının yeni hali ile, “45 yaşından gün aldıkları yıla kadar sözleşme yenileyebilirler” ifadesinin yerine, “Yaş hadleri 46’dır” ifadesi konularak, Emekli Sandığı’ndaki askeri personelin yaş haddinden dolayı emekli olmalarını sağlayan 40. Madde’ye “Uzman erbaşların yaş hadleri” de eklendi. Emekli Sandığı Kanunu’nun 39. Madde’sinde yer alan, “Yaş hadlerini dolduran askeri şahısların emekli aylığına bağlanacağı” ifadesi doğrultusunda, 46 yaşına gelen her uzman erbaş, 5 bin 400 prim gününü doldurmak şartıyla, “Yaş haddinden” emekli olacak. Yani 12 hizmet yılına eklenecek olan yıpranma payı ile bu prim gününe ulaşılacak.

GEÇMİŞE YÖNELİK DE UYGULANACAK

Tasarıdan 45 yaş sınırı nedeniyle ilişiği kesilen uzman erbaşlar da yararlanacak. Bunun için tasarıya, “Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 45 yaş sınırı nedeni ile sözleşmesi fesih edilen uzman erbaşlar, bu kanunun 5. Maddesi gereği yaş haddinden sözleşmesi fesih edilmiş olarak kabul edilir ve haklarında ilgili mevzuat hükümlerine göre emeklilik işlemleri uygulanır” ifadesi eklendi. Böylece 45 yaş engeli nedeniyle ilişiği kesilen personelin emeklilik işlemlerine de, kanun yürürlüğe girdiği tarihte hemen başlanacak.

EK GÖSTERGE GELİYOR

Yeni tasarı ile, halen yürürlükteki 3269 Sayılı Kanun’a istinaden istihdam edilen uzman erbaşların dikkate alınmayan kıdem yılları da düzeltiliyor. Buna göre, uzman erbaşlar sözleşmelerinin onaylandığı tarihten geçerli olmak üzere her yıl düzenli olarak kıdem alacaklar. Böylece 1 yıllık uzman erbaş ile 15 yıllık uzman erbaş arasındaki adaletsizlik de ortadan kaldırılacak. Ayrıca, uzman erbaşlara dereceleri itibariyle astsubaylar için belirlenmiş ek göstergenin de 2/3’ü uygulanacak. Kanun yürürlüğe girdikten önce emekli, adi malüllük, vazife malüllüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetimleri, görevde bulundukları süreler göz önünde bulundurularak bu kanundaki esaslar dahilinde aynı sisteme intibakları yapılacak.

DERECE VE KADEME

Yeni kanun ile, lise sonrası tahsillerle, ön lisans için ve lisans eğitimi için ilave derece ve kademe verilecek. Böylece, ise mezunlarına yükselebilecekleri derece kademenin 3/8’den, 2/6’ya, üniversite mezunları için ise 1/3’e yükselebilmelerine imkan sağlanacak.

SOSYAL PATLAMA OLABİLİR

Genelkurmay, tasarıda gerekçelerini açıklarken emeklilik bölümüne özel ilgi gösterdi. Uzman erbaşların en son sözleşmelerinin uzatılabildiği yaş sınırının 45 olduğu, sonrasında sözleşmeleri yenilenmemekte ayrıca herhangi bir emeklilik hakkı elde edemedikleri hatırlatılan gerekçede, “Bu durum önümüzdeki yıllarda yaş sınırı sebebiyle uzman erbaşların sosyal güvenceleri olmadan mağduriyetlerine sebep olacaktır. Askerlik sonrası uzman erbaşlığa başlayan bir personel 23 yıl sonunda askerlik mesleği dışında herhangi bir yetiye sahip olamayacağından işsiz kalacaktır. Aileleriyle birlikte değerlendirildiklerinde ciddi sosyal sıkıntı yaratabilecektir. Ayrıca, işsizliğin artmasına neden olacaktır. Yeni emeklilik ile ilgili mevzuatın değişmesi de 45 yaşından sonra sadece fiili hizmet sürelerine göre emekli olabilme haklarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumun önlenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir” ifadesi yer aldı.

EMUZDER: HEYECANLA İZLİYORUZ

Üyelerinin tamamını emekli uzman erbaşların oluşturduğu ve 2005 yılında kurulan Emekli Uzmanlar Derneği (EMUZDER) ise gelişmeleri 50 kişilik uzman erbaş camiasının heyecanla izlediğini bildirdi. EMUZDER’nden yapılan açıklamada, “Yıllarca bu kanunun düzenlenmesi hayali ile çalıştık. TSK’dan MSB’ye teslim edilen tasarıyı heyecanla izliyoruz. Ayrıca ek gösterge ile ilgili düzenlemede emeklilerinde unutulmamış olması bizleri sevindirdi. Mağdur zümrenin sayılarının binlerle ifade edilme arefesinde yapılan bu değişiklik çalışmaları, çok yerinde ve isabetli olacaktır. Umuyor ve heyecanla bekliyoruz ki TBMM’de ilgili komisyonlar bu tasarıya öncelik verirler. Zira yasanın yürürlüğe girmesinde gecikilen her gün yeni mağdurlar yaratmaktadır” denildi.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Payla

59 Responses to “Uzman Erbaş Emeklilik Kanunu”

 1. Gn.kur.Bşknımız başta olmak üzere çalışmayı yürüten tüm kademeye sonsuz teşekkürlerimizi bir borç bilirim.Artık ölsekde gam yemeyiz.Ailelerimiz en az bizim kadar sevindi bu habere,bu orduya kanım son damlasına kadar helaldir.

 2. biz emekli uzmanları unutmadıkları için teşekkür ederiz bu kanun kısazaman da çıkar inşallah

 3. Bizler 1993 yılında uzman erbaş olan uzmanlarız.ozaman bizlere ihtiyaç olduğu için tsk yaş sınırlaması yapmadan bizleri orduya aldı.VE Bizler bir fiil 15 yıl bu orduya çeşitli zorluklara katlanarak hizmet ettik.45 yaşında kapıya konulduk yaşımızdan dolayı.Oysa dağa çıkmış PKK ya hizmet etmiş daha sonra pişmanlık yasasından faydalanarak teslim olup devlet memuru olarak görev alıyorlar. neymiş askere kurşun sıkmamış.şimdi soruyorum size bu şeref sizler niçin çıkmışlar dağa herhalde turistik seyhate gitmediler herhalde.bu devletin tabanına dinamit koyanlar ister düşüncede olsun ister askere kurşun sıksın hiç bir farkı yok ama nasıl oluyorda bu adamlar devlet memuru oluyorlar.daha bugün genel komutanımızla başbakanımıza tehdit mektubu gönderende devlet memuru pkklı bu vatana hizmet edenler dışlananırlarken oy uğruna bu şerefsizleri devletin kadrolarına almayın allah aşkına

 4. Başta sayın genelkurmaybaşkanımız ilkerBAŞBUĞA ve sıralı tüm tüm komutanlarımıza yıllardır hakettiğize inandığımız ve umutla beklediğimiz bu tasarıyı gündeme getitdiklerinden dolayı kendim ve ailem adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

 5. Hakkımız olanı almamız biraz geç olsa da daha fazla geç kalınmış sayılmaz ne demişler ”zararın neresinden dönersen kardır” diye işte tam bu konu için söylemiş olsalar gerek. Bundan sonra bizleri daha iyi anlar yerinde ve zamanında hak verilir diye düşünüyorum. Herkeze hayırlı olsun arkadaşlar.

 6. …degerlı meslektaslarım.yıllar dır verılen mucadelenın bız uzmanlar ıcın ne kadar onem lı oldugunu bızden daha ıyı bılen olamaz.hele kı su mujdelı haberden sonra.gerıde kalan devam eden arkadaslarımı tebrık edıyorum hayırlı olsun.2001-2007 de sonu karamsar oldugu ıcın ayrıldım ve adalet bakanlıgına gectım memur olarak boyle bır gelısmenın olacagını bılseydım dusunurdum ayrılmazdım nasıp dıp not:( bu zamana kadar cekemeyen bagzı kesımler sozum onlara en guzel yerlerıne kına yaksınlar)yolunuz acık olsun j.uzm II Kad.çvş NUMAN DOST.

 7. İşallah kısa zamanda bu kanun tasarısı yasalaşır. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

 8. Bu tasarı ile ilgili emeği geçen bütün sıralı komutanlarımıza sonsuz teşekkürler, umarımki bir an önce gerçekleşir. Meclisteki büyüklerimiz başka bir kılıf uydurmasa bari.

 9. emegı geçen herkese teşekür ederızzzz çok ıyı

 10. ELLERINIZE KOLLARINIZA ALLAH ORDUMUZA HAVADA KARADA DENIZDE ZEVAL VERMESIN YENILGIYE UGRATMASIN BEN INANIYORUM KI HER SEY COK DAHA IYI OLUCAK EMEGI GECEN HERKESE TESEKKURLER

 11. hadi şu kanunu cıkartın artık yoksa yaş haddinden sözleşme yapamıyacam 1 ay sonra yapmam lazım ailem huzursuz onlarda benim gibi bekliyorlar slm

 12. ÖNCELİKLE BU TASARIDA EMEGİ OLAN HERKEZE SONSUZ TESEKKÜR EDERİM BU CAMİA HİÇ AZIMSANACAK KADAR AZ DEGİL VE BU CAMİANIN GEREK TSK GEREKSE DEVLET ADINA EMEKLERİNİN KARSILIGI İŞTE BU YASA İLE ANCAK VERİLEBİLMEKTEDİR BİZLER DE İNSANIZZZ SAYIN KOMUTANIMIZA AYRICA SAYGILARIMI SUNARIM

 13. hepinize teşekkürler inşallah tasarı kabul görülür madur olan tüm arkadaşlarda sebeplenir.
  saygılar

 14. Yıllardır üvey evlat muamelesi görmektenkına gelmişti ne olduğumuz ne olacağımız belli değil bu kanunun bir an önce cıkması kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.bu konuda öncelikle GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI VE KOMİSYONDAKİ TEMSİLCİNİN BİR AN ÖNCE BU KONUYU GÜNDEME GETİRMESİ COK DOĞRU VE YERİNDE BİR UYGULAMA OLACAĞINI DEĞERLENDİRİYORUM.AYRICA BU KANUN CIKARSA SON YILLARDAKİ UZMAN ERBAŞLIK MESLEĞİNDEN AYRILMALARIN DA ÖNÜNE GECECEKTİR BU KANUNUN HAZIRLAN MASINDA EMEĞİ GECEN TÜM KOMUTANLARIMA SAYGILARIMI SUNUYORUM.TÜM UZMAN ERBAŞ ARKADAŞLARIMA HAYIRLIOLSUN DİLİYORUM

 15. MURAT ARKADAŞIMIN DÜŞÜNCELERİNE SONUNA KADAR KATILIYORUM CÜNKÜ EKSİK BİLE YAZMIŞ ŞU ANKİ YÜRÜRLÜKTE Kİ OLAN KANUN UZMAN ERBAŞ VE AİLELERİ İCİN ONUR KIRICI OLDUĞU KADAR ADALETSİZDİR UMARIM KOMUTANLARIMIZ VE KOMİSYON DAKİ ÜYELER BU HAZIRLANAN KANUNU BİR AN ÖNCE YASALLAŞIR DA BİZDE RAHAT BİR NEFES ALIRIZ BU ŞEKİLDE BU ADALETSİZLİK TE ORTADAN KALKMIŞ OLUR ŞİMDİDEN KANUNDA EMEĞİ GECEN HERKESE SAYGILARIMI SUNUYORUM

 16. arkadaş bu kanunda emeği geçen herkese teşekkür ederim 1992 de başladım.2005 de bıraktım. 13 yıl hizmetim var.bu yasa beni ne derece de ilgilendiriyor. 46 yaş emeklilik yansıyormu

 17. Bu kanun daha çıkmadı çıkmış gibi sevinmeyelim ,ümit ediyorum ki cıkacak.1986 dan beri neden şimdi yapılıyor.Hele bir düşünün.Dernek olmasaydı bir arpa boyu yol gidilmezdi .Devletin şehit olacak insana ihtiyacı herzaman vardı ve iledede olacaktır.Bunlar kimler kınalı kuzular ve postu pahalı olmayan uzmanlar.Diğerlerinin postu çok pahalı ve onlar üstün ırk!

 18. Allah türk milletine zeval vermesin yıllardır vatanımıza, kimseye muhtaç olmamak için canımız pahasına hizmet ettik saadece karnımız doysun bu yeter dedik. APO piçini sayın diye onure edenler bizide onure eder inşallah.Bu yasayı çıkartacak olan ve kabul ettirecek olan komutanlarıma şükranlarımı sunarım.Emekli uzman çavuş

 19. Değerli silah arkadaşlarım,çok sevindirici bir gelişme bu.Ancak 12 yıl uzmanlık yapıpta, yıllarca bu günkü gelişmeyi bekleyen,ümitsizliğe kapılarak TSK. dan yaşım daha fazla ilerlemeden,acaba başka bir işe girebilirmiyim umudu ile kendi isteği ile ayrılanların hali ne olacak?Yoksa o şerefsizlerle bir müddet beraberce şerefsizlik yapıp,daha sonrada pişmanlık yasasından yararlandırılarak devlet memuru yapıldıktan sonramı emekli edilecekler? Devlet büyüklerim bu soruma cevap verirlerse çok sevinirim.

 20. yav arkadaşlar yıllardır it muamelesi görmekten bıktık.yeri gelir komutan yeri gelir erbaş diye hitap ederler.ben karakolda çalışıyorum güneydoğuda.bütün işi yürüten karakolların bel kemiği olan uzman erbaşlar herşeyi bilir yeri gelir tamir yapar yeri gelir duvar örer herşeyi yapan çeviren hep uzmandr 10tane subay astsubay olacağına 2 tane uzman olsun yeter.herşeyden sorumludur uzmanlar subay ve astsubaylar yatar uzmanlar calışır.tamam çalışacağız .operasyonda en önde,denetlemelerde en önde neymiş subay astsubay rapor alır katılmaz ama uzmanlar katılır çünkü biz……. sanki çocuğuyuz bunun adalet neresinde.hak yok kanun yok.milleti uzman erbaş olun diye kandırırlar olunca it muamelesi.bir karakolda veya birlikte uzman olmasın kimse o işi beceremez güney doğuda yıllarca çarpıştık canımızı kattık ama şimdi arkadaş 45 yaşına girdi siktir git dediler nerde buadamın 18 yılı ömrünü verdi bu yolda .ama 1 subay veya astsubay olsa hemen tazminatı hakları verilir.daha kademe derece yok nalet olsun bu mesleğe.adam yaşların hala genç uzmanlar gibi spor ister ama subaydan astsubaydan istemezler.yaşlandıkça ona göre subay astsubay gibi görev verilmesi lazım.duy sesimizi TSK ,duy sesimizi HÜKÜMET artık yeter diyoruz bu çileye hakkımız verilsin .kademe derece emeklilik verilsin.it muamelesi yapmasınlar artık bizlere bizde insanız.herşeyi yapan ceviren bizleriz bizler TSK nın bel kemiğiyiz

 21. aldatılmış evlat
  Haziran 17th, 2009 at 21:33

  Ya arkadaşlar yok öyle bir kanun değişikliği falen resmen çocuk kandırıyorlar.Lütfen hayallere kapılmayın, hepsi bir oyun KOMANDO UZMAN ÇAVUŞ adaylarının gözünü boyamak için hepsi.Lütfen bu haberlere kanmayın, meclis tv yi izleyin dediklerime hak vereceksiniz

 22. uzman erbaşlara tabancayla ilgili bir şey düşünüyorlar mı bu kanunlarımızz kabul olursa [yani meclisteki kanunlar ] allah razı olsun komutanlarımızdan sevgiler

 23. arkadaşlar bu kadar karamsar olmanın ne anlamı var almanya ya giden bir işci emekli olacam mı diye gidiyor sen de
  kendini öyle kabul et ve de çalış almanyada ve diğer avrupa ülkelerin de çalışan insanlarda bu şekil de
  çalışıyor ve prim doldurup emekli oluyorlar şunu öncelikle hatırlatmak istiyorum neyiz neredeyiz nasıl olmalıyız aynadan kendimizi takip etmeliyiz

 24. arkadaşlar adalet bakanlığı uzman erbaşlar arasından nezaman alım yapıcak bilgisi olan varmı

 25. Çok Kimse bilmez ayak donmasının ne olduğunu birçok kimse bilmez yanına düşen kurşun sesinin ne olduğunu ve hatta bayağı bir kimse bilmez kardeşini bir vatansızın kurşununun aldığını(41.000)Kişi Küçük,Basit bir RAKAM (Kimse bilmez 41,000 kişinin içinde 41 tane zengin olsaydı )PKK terör örgütünün yerinde Barzani su anda Türkiyeye yalarım yutarım.Derdi

 26. Asaletini asamblesinden alan Yüce ve Onurlu Ordumuzun Büyük Komutanı
  Sayın İlker BAŞBUĞ Paşa’ma ve değerli Kurmay ve Zabitan Heyeti’ne bu asil ve erdemli faaliyetleri dolayısıyla ebedi şükran ve minnettarlığımızı sunar ve Yüce Ordumuzun ilelebet payidar ve muvaffak olmasını Yüce Tanrıdan dileriz.

  Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin de yoğun çalışma temposu içerisine bu vatan evlatlarını da sıkıştırmasını sayın heyet-i mebusandan temenni ederiz.

  TANRI TÜRK’Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN

 27. yılmaz yavuztürk
  Temmuz 9th, 2009 at 18:04

  Arkadaşlar bu ordu bize kesinlikle emeklilikfalan vermez iptali için çalışmalarvar neymiş astsubay vesubay arkadaşlara haksızlık olacakmış 45 yaşinda emekli olmamız. şindiye kadar pkk ye çalışsaydık bizi memur yaparlardı bu koç lar.biz yandık başkakimse yanmasın,uzmanlıga bilhassauzman erbaşlığa girecek varsa çok düşünsün.

 28. arkadaşlar bende bir uzm. çvş. um bu vaatlere inanmayın hepsi hikaye ne genelkurmay nede hükümet umursamıyor bizleri.boş verin bunları. bu günkü gazete manşetlerini okuyun uzm.çvş’un oğlunu kampa almadılar diye çocuk canından oluyor.ben rahmetli kardeşimizin mekanı cennet olsun allah rahmet eylesin anne ve babasına allah sabır versin ve acılarını gerçekten paylaşıyorum allah kimsernin başına bu acı olayı vermesin.değerli arkadaşlarım durum bu yaşadıklarımız bu kimin umrunda. saygı ve sevgilerimi sunarım

 29. hala kanun çıkacak diye ümütlenen arkadaşlara sesleniyorum 1986 yılından beri çıkacak diyorlar ama hani nerde. geçenlerde sözleşmeli subay ve astsb. ın kanununu ne kadar güzel kabul ettiler ama bizlerin adı dahi anılmıyor yapmayın artık boş hayallere dalmayın.

 30. Hakkımızı istiyoruz sadaka istemiyoruz böyle bir kanun TC.nin hangi kurumunda var insanı sokağa atmak.Hangi avrupa ülkesinde var ? insanı bir dilim ekmeğe muhtaç etmek ? Sayın Çok Değerli Genel Kurmay Başkanım 18 yıl çalışan cephede ölümle pençeleşen vatan millet bayrak uğruna soysuzlarla çatışıp orduyu ülkeyi bayrağı sancağı şereflendiren guururlandıran bu cefakar ve fedakar uzman erbaşların sizce hakkı bumu sizden bunu çözmenizi bekleyen benim gibi oğulları askerde olan benim gibi asker babaları ve çocukları üniversitede okuyan çaresiz kalmışlara yardımcı olurmusunuz. Saygılarımı Sunarım …

 31. arkadşlar senelerdir uyutuluyoruz kanun kanun dedik hepsi yalan kim nedersedesin boşuna yükü taşıyan var nasıl olsa partilerden hiç dstek beklemeyin yalancılar bunlar oy aldılarmı işleri bitiyor gitgide kötüye gidiyor kanunu yazanlar senelerdir bizleri uyuttular

 32. bu kanun isterim çıksın ama hiç ümidim yok neden derseniz bizlerin çektiği sıkıntılar inanın kimsenin umurunda değil herkes kendi menfaatleri için uğraşıyor . bu yasayı meclise vermelerinin sebebi sadece şudur şuanda mesleğini bırakıp giden o kadar çok uzman varki bilemezsiniz biraz olsun önlerini kesebilir miyiz düşüncesi bence başka hiçbirşey değil.çünkü uzmanlar artık bıktı işden güçten iyice soğudu bu işi severek yapan bir kişi bile yok çünkü orduda bir değerimiz ve haysiyetimiz yok.bu böyle gittikçe bu işler ne düzelir ne de bu yasa çıkar. bütün uzman erbaş arkadaşlarıma selamlar

 33. arkadaşlar her ay 5 veya 10 kişi bırakıyor bizim tugayda kimsenin umrunda değil şimdi astsubaylar da bey serbey orbey oldu belki duydunuz sizde kampa girmeye çalışan subay astsubay ve uzman çocuklarından subay astsubayın kini alıyorlar uzman çocuğunu almıyolar ileride arkadaşlarının çağırması sonucu tel örgülerin üstünden aşmaya çalışırken elektrik akımına kapılıp öldü 16 yaşında kim söyledi kıyafetleri uygun değildi yalanını sölediler uzman erbaşlar giremez diye sölemediler allah bunların belasını versin başka bişey demiyorum

 34. slm tum bu vatana hakkı hukuku geleceyı olmadan az para alıp kampa lojmana ordu evıne gırmesıne musade edılmeyen ve hor gorunen her yonde ezılen kardeslerım yanı uzman erbaslar bu hukumet demıyorum bıze hakkı vermeyen TsK bunu bılın sakın ha hukumete sıtem etmeyın ha sunuda bılın tabı ben ak partılı falan deyılım osmanıyelıyım kaleden yanı bız buvatanı BUYUK ONDER MUSTAFA KEMAL KADAR SEVIYORUZ O BUYUK KOMUTANDA HIC HAK ARAMADAN SEVDI VE VATAN ICIN SAVAŞTI ne mutlu bıze ben suanda hakkkarı cukurcada gorevlıyım subay assubay 2 yılda gıdıyor bız 4 yıldır burdayız bebeyım eve gıtdıyımde tanımıyor benı yılda 2 defa ızın var bıze ben ve arkadaslar bırakmaya karar verdık 11 yıllık hızmetım var bu vatana bu dunyanın obur dunyasıda var alırım hakkkamı allah huzurunda o basımızdakı ınsanlardan saygılar 33 kısı bırakma dılekcesı verdık

 35. herkese selamlar,,benim oğlumda şu anda vatani görevini yapıyor kıbrısta bu ayın 8 nde uzmanlık sınavına girecek,,ama siz benim içimi karartınız ya…hiçmi emeklilik hakkınız yok sizin uzman erbaş olarak

 36. aman kardes baskaı bulun oglunuza sonra gunah ıslemıs olursunuz gırmeyın cocugun gunahına gelecegını karartmayınız.slm.

 37. KÖPEK MUAMELESİ GÖRMEKTEN BIKTIK BİZLERDE İNSANIZ SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ APO YU ÇIKARTIP NERDEYSE MİLLET VEKİLİYAPACAKSINIZ SİZDEN FAZLABİRŞEY İSTEMİYORUZ

 38. bu konuyla ilgilenenlere sonsuz teşekurler

 39. arkadaşlar 1992 de girdim ümitlerim yok oldu işin açıkcası beklentim yok
  13 yıl uzman çavuşluk yaptım.gençliyimin en iyi yıllarını verdim.arkadaşlar çocuk olmak istiyorum vidom var .googleden mustafafiliz03 ekolay vidoda çocuk olmak istiyorum vidosu bakarsanız sevinirim

 40. valla ben şunu söyliyim uzman abilere istifanızı verip dışarı çıksanızda farklı bişe olmıcak.asgari ücret… yani daha beteri içi beni dışı seni yakar die bi laf vardır.patronun yanında el pençe divan durup…. acaba fabrika yada işyeri ne zaman kapanacak ?acaba bizi kapı dışarı edeceklermi vs.. vs.. 60 yaşını beklicen bu sitresle ama şu varki bi umudun var kanun çıkabilir neden derseniz. yukarda bahsetmişsniz istifalar çok. profesyönel orduya geçiş var. bunlar zaten göz ardı edilemicek şeyler daha geçenlerde basın açıklaması yapıldı profesyonel orduya 2010 geçilcekti ama 2011 alındı die neden?nedei belli adam yok .mecburen yani mecburiyetten bişeler yapmak zorundallar ümidinizi yitirmeyin bakın göreceksiniz yeterki şükredin ve allaha dua edin bu sene bişeler olacak çünkü mecburlar istedikleri gibi olmuyor bazı şeyler.istifanızı verip gidersenizde dışarda fazla bişe beklemeyin karın tokluğuna çalışırsınız prim doldurcam die gün gelir olursun 55 yaşında işinden olursun primin daha dolmamışken daha işte vermezler sana yaşın geçmiş die şunu unutmayın insan yeter ki şükretmesini bilsin. ahlayıp vahlamayla bu işler olmaz. çabalıcan bakın elimizin altında bi derneğimiz var EMUZDER bu durumlara geldiysek derneğin sayesindedir.HERŞEY VATAN İÇİN..

 41. SEVGİLİ VE DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞLARIM.BEN 1993 YILINDAN 2008 YILINA KADAR TSK,DA BİR FİİL 15 YIL UZMAN ERBAŞ OLARAK ORDUMUZUN ÇEŞİTLİ KADEMELERİNDE VATANIMA ŞEREFİMLE HİZMET YAPTIM . YAŞLANDIĞIM GEREKÇESİ İLE ORDUYLA İLİŞİĞİM KESİLDİ.TAMAM KABUL .PEKİ BU YAŞTAN SONRA HİÇ BİR KURUM BENİ VE BENİM GİBİLERİ KABUL ETMİYOR.PEKİ SORARIM BURADAN İLLAKİ VATAN HAİNİMİ OLMAK GEREKİYOR. BU ÜLKEYE KİM İHANET ETMİŞSE ONLAR DEVLETİN RESMİ KURUMLARINA ALINIP ÇALIŞTIRILIYORLAR.NEDEN BİZLEREDE YATAY GEÇİŞ HAKKI VERİLMİYOR. TELEKOMDA N BAŞKA KURUMA GEÇİRİLENLER BU VATANA BİZDEN DAHAMI ÇOK HİZMET ETTİLER.BUGÜN KİMSE KUSURA BAKMASIN DEVLET DAİRELERİNDE SAYILAMAYACAK KADAR PKK,LI VAR ONDAN SONRADA DAĞDA ASKER SAVAŞSIN.MALESEF SİYASİLERİMİZ OY KAYGISIYLA HAREKET ETTİKLERİ MÜDDETCE BİZLER DAHA ÇOK MAĞDUR OLURUZ.KEŞKE BU VATANA HİZMET ETMESEYDİM DİYORUM BAZEN.NEREYE GİTSEM UZMAN ÇAVUŞLUKDAN YAŞIM NEDENİ İLE AYRILDIĞIMI SÖYLEDİĞİMDE BANA VATAN HAİNİ YMİŞİM GİBİ MUAMELE YAPIYORLAR.OYSA ORDU HANİ PEYGAMBER OCAĞIYDI.BİZLERİN MAĞDURUYETLERİNİ GİDERSİNLER ARTIK.

 42. EY AHALİ BEN 1993 YILINDA UZMAN ERBAŞ OLARAK GÖREVE BAŞLADIM. 2009 YILINDA 45 YAŞ NEDENİYLE SÖZLEŞMEM FESİH EDİLEREK AYRILDIM. BU KANUN DEĞİŞİKLİĞİ BENİM VE BENİM GİBİ BİNLERCE UZMAN ARKADAŞLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, HATTA HAYATI İDAME ETTİRMENİN ŞARTI. BAZI YASALAR (MİLLETVEKİLİ MAAŞ ZAMMI)BİR GECEDE (SAAT:02:00,03:00 GİBİ) GEÇERKEN YADA BİR DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ YAPANLAR; EMEKLİ OLABİLİRKEN (PARTİ ÖNEMLİ DEĞİL DDP.DAHİL) BİZ UZMANLAR (DAĞDA YATIP TERÖRLE ÇARPIŞAN, GENELDE DOĞUDA GÖREV YAPAN) 16-17-18-19 YIL GÖREV YAPAN BİZ UZMAN ÇAVUŞLAR EMEKLİ OLAMIYORUZ. BU DURUM ADALETLİ DEĞİL HERHALDE. SAYIN BAKANLARIMIZDAN VE MİLLETVEKİLLERİMİZDEN KONUYLA İLGİLENMELERİ HUSUSUNU ARZ EDİYORUM.

 43. Sevgili uzman erbaş kardeşler siz hiç TSK’ da erbaş er nasıl algılanır merak etmiyormusunuz? Niye bizlere uzman erbaş diyorlar? Uzman ünvanı o kadar kolay bişeymi? Ama bizimkinin bitimi uzman—-erbaş niye bizi nasıl aşağılayacaklar.Diyorlarki orduyu profesyöneleştireceğiz peki bu iş olunca subay astsubayların ayakkabısını kim boyayacak merak ediyormusunuz tabiki uzman erbaş bunlara ordu evinde kim hizmet edecek tabiki uzman erbaşlar fazla söze gerek yok ben 1966 doğumluyum pilim bitiyor çalışanlara yeni gireceklere ALLAH sabır versin saygılar

 44. aaaaaaabahadır
  Ekim 30th, 2009 at 21:13

  uzmanlara ne verdinizde ne istiyorsunuz

 45. arkadaslar alayı fasa fiso bosuna umutlanmayın kanun manun gecmez bu ordunun basındakı degerlı komutlarımız bızlerı ınsan gıbı gormuyor ınsanca yasamamız ıcın gereken hakları bıle vermıyor sakın zannetmeyın hak fılan vereceklerını su an tbmm de boyle bır calısma bıle yok hemde hıcbır komısyonda bıle yok hersey senaryodan ıbaret sız saglıgınıza dıkkat edın yeter

 46. Bu zor günlerde vatanımızı ve milletimizi koruyacak olan silahlı kuvvetler dir.Bu hiçbir zaman unutulmamalıdır.Fakat ne hikmet ise vatanın asıl sahipleri bizleri hor görüp bir avuç hain pislikleri baş tacı etmeye çalışıyorlar ama biz gönlümüzü yüregiğimizi ve canımızı koyduk. Biz sizin gibi sinsi hainlere bırakmayacağımızı bilsinler.biz ler inançlı insanlarız.Fakat sahte müslüman değiliz.Hiç mi ölmeyeceksiniz bu kadar mı güçlüsünüz.Ahiret te hakkımızı alacağız acaba o zaman nes öylecek siniz….Sizleri ALLAH a havale ediyoruz…….

 47. topçu şöförr
  Kasım 11th, 2009 at 21:20

  slm yazdıklarınızı oluyup duruyorum haklısınız ben yeni uzman çavuş oluyorum kursa gitmeyi bekliyorum
  dışarı nsl sanıyorsunuz askre gittim geldimki işyerim kapanmış 21 yaşında kaldım ortada bi yere başvurdum bana verdikleri maaş 500 tl ben istanbulda yaşıyorum bunla nsl para biriktirip nsl ev kurucam 2006 da az bi farkla astsubaylığı kaçırdım askerliği liseden beri istiyodum askrde en azından uzman olurum dedim başvurdum kazazndım neyin nsl oldunu biliyorum şimdi ben dışarda dursam ne yapabilirm 500 tl maaşla ne yapıcam istanbul da ev kirası zaten 500 den başlıyor
  neyapalım bizim nasibimiz kaderimiz böyleymiş en azından kimseye muhtaç olmam kolay kolay. bu şekilde hayatımı devam ettiririm dışarı kolaymı komutanlarım kimse kimseyi düşünmüyor istifadan bahsediyosunuz en az 30 yaşında sınız ben 21 yaşında iş bulamzken siz nsl bulucaksınz evli barklı şekilde yapmayın lütfen belki kızarsınız bana ama böle inanın berbat piyasa işyok olsada kırizi bahane edip sigortanı yapmıyor yada az maaş veriyor budurumda ne yaparsıznız iyi düşünün derim ben yeni giriyorum allah bizden öncekilerin ve benimgibi yeni giren arkadaşlarımın yolunu bahtını açık etsin ne yapalım illa bi iyleştirme olucak allaha emanet olun

 48. BEN 17 YIL BİR FİİL GÖREV YAPTIM.3 YIL ŞIRNAKTA 4 YIL MARDİN DARGEÇİT’TE GÖREV YAPTIM.BENİ YAŞ HADDİNDEN EMEKL OLAMADAN AYIRDILAR.ZİRA BU KANUN ÇIKMADIĞI İÇİN AİLEM VE BEN ÇOK HUZURSUZUM. DENİZİ YÜZDÜM YÜZDÜM BOĞULMADAN KARAYA AYAK BASTIM.AMA İŞTE ORADA BOĞULDUM.EMEKLİSİ GELEN BİR KİŞİYİ EMEKLİ ETMEDEN AYIRAN HANGİ KURUM VAR?İŞTE TSK VAR.KORUYUCUYU 70 YAŞINA KADAR ÇALIŞTIRIYORSUNUZ.AMA BİR UZMANI 45 YAŞ DİYE EMEKLİ ETMEDEN AYIRIYORSUNUZ.ÇÜNKÜ UZMANLAR KANUN VE NİZAMLARA ÇOK BAĞLI.KANUNLAR HEP SUBAYLAR İÇİN ÇIKMIŞ. AMA BİZDE BU VATANIN EVLADIYIZ.İÇİMDE ÇOK BÜYÜK UKTE VAR.VATAN SAĞOLSUN.

 49. Ben merak ediyorum şuan bu hazırlanan taslak kimin masasında sümen altı aceba..Halen çıkmadığına göre.

 50. DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞLARIM YORUMLARINIZI OKUDUM YAZDIKLARINIZ GERÇEKTEN ÇOK DOĞRU ASKERİYEDE SUBAY-ASTSB.VE UZM.ÇVŞ. HEPSİNİN BİR KANUNU VE KABUL EDEREK GELDİĞİ ÇALIŞTIĞI BİR KURUM HİÇ KİMSE BU İŞTEN MENNUN DEĞİL SUBAY ASTSB. DOĞUDA 2 YIL KALIRKEN UZM.ERB.4 YIL KALIYOR BİRDE KAYDIRMA BİRLİKLER VAR ONLARA DÜŞERSENİZ 8 YILINIZ DOĞUDA GEÇER BEN 5 YILDIR ŞIRNAKTAYDIM ŞİMDİ İSTANBULDAYIM BU İŞLER DÜZELİR YANLIZ ATEŞ ETMEKLE, ADAM KESMEKLE,KENDİNİ ACINDIRMAKLA,BOŞ KONUŞMAKLA,OPERASYONA ÇIKMAMAKLA….VB BU İŞLER DÜZELMEZ ANCAK HEP BİRLİKTE VE EVRAK,TOPLU MÜRACAAT KANUNİ VE SİYASİ YOLDAN HALLETMEK GEREKİR.ANCAK O ZAMAN DÜZELİR BENCE HEP BİRLİKTE HAREKET ETMEK GEREK SAYGILARIMLA

 51. Arkadaşlar bunların hepsi boş kimsenin umrunda değil herkes kendinin düşünüyor inanmıyorum bu kişilere

 52. Bu yasa tasarısını geçirmeyen sayın maliye bakanının yüzünü ALLAH yüzünü iki cihanda güldürmesin.

 53. gercekten böyle birşey var mı m

 54. bu kanunu yazan da okumadan yazı yazan herkes te allahlarından bulsunlar biz neden çalışıyoruz bilmem arkadaşlar eski inanclarımızı bırakıp değişik yollara yeltenmemiz gerekiyor artık ben türküm bile diyemiyorum kimin için çalıştıgım meçhul artık değişik işler için çalışıyorum.bütün bilğileri sagda solda paylaşalım ordunun kirli çamaşırları ortaya çıksın

 55. nisan 2009 ile nisan 2010 tarihi arasın da yapılan yorumlara bakınca birkaç yorum hariç çoğu kişiler kahve ağzı ile konuşup kendilerınce yorum yapmışlar ve seviyelerini ortaya koymuşlar. Bu şahıslar göreve ilk başladığında kanunları bilmiyorlarmıydı? Kanunlarımızın daha iyi olmasını tabiki bekliyor ve istiyoruz ama bunu pkk lı ile eşleştirme yaparak yada kendini küçülterek değil. İşini onuru ile vede adam gibi yapan tüm arkadaşlarıma saygılar.(not iş yerinde bal yapmaz arı gibi dolaşıp laf üreten üstlerine ve amirlerine dalkavukluk yapanları arkadaşım olarak görmuyorum)

 56. merhaba arkadaşlar ortada fol yok yumurta yok neredeyse emekli oldunuz yok ek gösterge geliyor yaş düzeltiliyor neredeyse tam olarak gösterinde biz de görelim .kimileri komutanlara teşekkür ediyor kimileri bakanlara dua ediyor ama ortada bir şey yooooooooooooooooooooooooooooooook………………..daha çokkkkkkk beklerizz.

 57. slm çok azgın ateşli kızlar eklesin msn xazgin_boga@hotmail.com

 58. Selamlar,ağzımıza çok güzel bir parmak bal sürülmüş.Afiyet olsun.

 59. uzmanerbasiz@hotmail,com bu mail adresini ekleyelim hep beraber hareket edeceğiz arakdaşlar inşallah bi yerlere hep beraber gireceğiz toplu dilekçe vereceğiz mail adresimi tüm bırakan uzman erbaşlar eklerse çok sevinirim bırakan şuanda boşta olan uzman erbaşların sayısınıda öğrenelim tüm arakdaşlarımızı toplanmaya çağarıyoruz

Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.